MANAGER

Je to pro ulehčení naší práce a správu nad našimi projekty, jako jsou aktualizace, nové pluginy, notifikace a tak dále. A ne, nemusíte ho používat, je to čistě na vás. Ale je to jediný způsob jak naše lokalizace instalovat.

Požadavky na běh manažeru jsou: min. Framework .NET 4.7.2, min. Windows 7, ale doporučeny jsou Windows 10, 50MB místa na disku, min. 4 GB RAM a administrátorské oprávnění. Pokud chcete stahovat pluginy přímo z našich serverů, budete také potřebovat připojení k internetu.

Chyba vypadá takto:



Řešení je jednoduché, je potřeba znovu stáhnout celý manažer odtud, protože vaše instalace obsahuje staré knihovny a to způsobuje pád aplikace.

Aplikace je vyvíjena interně našimi programátory. Není zde žádný zásah třetích stran.

Ano, existuje kompletní tutoriál, jak se manažer používá, najdete jej zde. (připravuje se novější verze)

Plugin instalátor je schválně navržen tak, aby kontroloval soubory, které potřebuje změnit nebo k nim něco přidat. Pro nás je důležité, aby byl ten daný plugin funkční a nedovolil modifikace něčeho, co prostě nesedí. U standalone instalátorů jsou prostě spousty problémů, ať už je to distribuce, nestandardizovaný vývoj, instalace nebo obrovské úsilí jej vytvořit. Zde je odpověď naprosto jasná. Nedokážu říct jediné plus pro standalone instalátor, opravdu nevím, jak to jinak hodnotit.

Manažer je naprosto běžná aplikace, napsaná v .NET 4.7.2. Není jediný logický důvod, proč jí nevěřit. Ale pokud máte opravdu obavu a věříte více vašemu antiviru, než https://www.virustotal.com, který je nejuznávanější, pak asi nebude manažer pro vás. Dole je obrázek jako důkaz, že je aplikace naprosto čistá. Pokud ale aplikaci chcete používat a antivirus vás neposlouchá, je možné dát celou složku s manažerem do výjimek. Popisovat zde, jak se to dělá, by nemělo smysl, protože každý antivirus to má jinak, proto je na vás si s tím poradit. Někdy je třeba dát do výjimky i přímo daný exe soubor.

Ano. Manažer obsahuje automatický systém pro aktualizaci svých souborů. Kontrola se provádí vždy po jeho spuštění a na základě nově vydaných verzí. Pro samotnou aktualizaci se používá aplikace s názvem updater.exe

V první řadě je potřeba se podívat na požadavky pro běh aplikace a případně doinstalovat potřebné aplikace/prostředí z odkazů na našich stránkách. Pokud všechno tohle splňujete a nevíte si rady.
1) Je zde i důkladnější log, který může pomoci odhalit důvody, proč manažer nejede jak má. Log najdete ve složce s manažerem pod názvem manager.log
2) Něco vám smazal nebo zablokoval antivirus, třeba některé soubory, podívejte se do sekce o antiviru pro řešení a potom stáhněte manažer znovu.
3) Další problém může být taktéž spouštění manažera ze zip archivu – manažer je třeba nejprve vybalit!

Jelikož se vývoj kompletně odehrává pouze na Windows 10 strojích, nedokážeme testovat na Windows 7. Ale dle uživatelů je problém, pokud máte nastavený jiný scale než 100%. Takže pro správné fungování je potřeba si nastavit scale na 100%, podle obrázku dole.



Pro Windows 7 je taktéž nutno mít nainstalovaný nejaktuálnější Service Pack a povoleno využívání nejnovějších bezpečnostních protokolů (TLS 1.2).
V případě problémů s přihlášením nainstalujte aktualizaci 3140245, a pak aplikujte jeden z patchů v odkaze zde. Na výběr jsou dva soubory, pokud máte 64 bitový systém aplikujte x64 verzi, v opačném případě x86 verzi. Po aplikaci patche je třeba restartovat počítač.
Více informací zde a zde. Patche aktivují navíc TLS 1.2 rozhraní, SSL 3, TLS 1.0 a 1.1 zůstávají nadále aktivní, aby nedošlo k omezení běhu dalších aplikací. Pro maximální bezpečnost doporučujeme zkušeným uživatelům přenastavit hodnoty pouze na TLS 1.2.

Nejprve si ověřte, že zadáváte správné údaje – zadávejte email a ne přezdívku. Heslo lze dočasně zobrazit tlačítkem po straně. Pokud to nepomůže, může být problém se starším systémem vašeho nastavení – odstraňte settings.ini ze složky manažera. Pokud vlastníte Windows 7 či Windows 8 je potřeba povolit používání nejnovějších bezpečnostních protokolů – viz podotázka k Windows 7. Dalším problémem může být špatně provedená aktualizace manažera či chybějící knihovny – smažte starou verzi manažera a stáhněte si znovu nejnovější verzi. Posledním problémem může být blokování manažera antivirem či firewallem – zde přidejte manažera (CZManagerV2.exe a Updater.exe) do výjimek daného antivirového programu a firewallu (port 80 a 443).

V současnosti se vývoj CZ manažera soustředí na PC hry pod platformu Windows, pro který je v současnosti vyvíjeno nejvíce her. Pro systémy Linux a MacOS se v současnosti vyvíjí podstatně méně her, ale i to se může v budoucnu změnit. Samotný manažer je možné technicky rozběhnout i pod platformami Linux a MacOS, a to pomocí prostředí Wine.
Co se týče konzolí, které se taktéž těší velké oblibě hráčů, jejich podpora pro neoficiální češtiny je značně omezena, protože jejich systém neumožňuje modifikovat herní archivy třetí stranou.

Postup pro zprovoznění (Ubuntu a Debian):

Nainstalujte platformu Wine
Nejprve instalujte potřebné klíče pro Wine a FAudio (OBS) repozitáře
Wine Ubuntu
Wine FAudio
Updatujte seznam repozitářů
sudo apt update
Instalujte samotný Wine
sudo apt install --install-recommends winehq-devel
Doinstalujte winetricks
sudo apt install winetricks
Updatujte winetricks
sudo winetricks --self-update
Ověřte, že verze winetricks je z aktuálního roku
winetricks --version
Pokud ne, zkuste
sudo apt remove winetricks
wget https://raw.githubusercontent.com/Winetricks/winetricks/master/src/winetricks
chmod +x winetricks

sudo mv winetricks /usr/bin/winetricks
Doinstalujte základní nástroje pro extrakci
sudo apt install cabextract p7zip unrar unzip wget zenity
Doinstalujte základní fonty
winetricks -q corefonts
Doinstalujte základní runtime
winetricks -q vcrun6
Nainstalujte nejnovější Visual Studio 2019 runtime
winetricks -q vcrun2019
Nainstalujte nejnovější .Net Framework 4.8
winetricks -q dotnet48
Konfigurujte Wine pro Windows 8.1 nebo Windows 10
winecfg
Upravte registr Wine (více viz Reddit fórum)
wine reg ADD 'HKCU\Software\Wine\DllOverrides' '/f' '/v' 'd3d9' '/t' 'REG_SZ' '/d' 'native'
Instalujte WebView2 Runtime (Evergreen Standalone Installer)
wine MicrosoftEdgeWebView2RuntimeInstallerX86.exe
wine MicrosoftEdgeWebView2RuntimeInstallerX64.exe
Restartujte počítač
Následně můžete spustit manažer pomocí
wine CZManagerV2.exe

Postup pro zprovoznění (MacOS):

Nainstalujte platformu Wine – package či Homebrew
Wine MacOS
Nainstalujte winetricks – package či Homebrew
Winetricks MacOS
Updatujte winetricks
sudo winetricks --self-update
Ověřte, že verze winetricks je z aktuálního roku
winetricks --version
Pokud ne, zkuste updatovat Winetricks přes jinou distribuci.
Doinstalujte základní fonty
winetricks -q corefonts
Doinstalujte základní runtime
winetricks -q vcrun6
Nainstalujte nejnovější Visual Studio 2019 runtime
winetricks -q vcrun2019
Nainstalujte nejnovější .Net Framework 4.8
winetricks -q dotnet48
Konfigurujte Wine pro Windows 8.1 nebo Windows 10
winecfg
Upravte registr Wine (více viz Reddit fórum)
wine reg ADD 'HKCU\Software\Wine\DllOverrides' '/f' '/v' 'd3d9' '/t' 'REG_SZ' '/d' 'native'
Instalujte WebView2 Runtime (Evergreen Standalone Installer)
wine MicrosoftEdgeWebView2RuntimeInstallerX86.exe
wine MicrosoftEdgeWebView2RuntimeInstallerX64.exe
Restartujte počítač
Následně můžete spustit manažer pomocí
wine CZManagerV2.exe


Poznámka:
Pokud vám instalace dotnet48 napíše, že je package broken a nejde nainstalovat, pro novější verze Wine (6 a výše) by mělo na Ubuntu a Debianu vše fungovat, proto můžete bez problémů instalovat pomocí
winetricks --force dotnet48

Pokud vám instalace přes winetricks zamrzne nebo přestane běžet (déle než 30 minut se nic neděje), je možné, že Wine běží na pozadí a bude třeba restartovat počítač před další instalací.

Pokud se vám nepodaří nainstalovat aktuální vcrun2019 kvůli „mismatch in sha256“ (Microsoft občas nahrává nové verze instalačních balíků), stáhněte si aktuální x86 a x64 balíky z odkazů
Visual Studio 2019 Runtime (x86)
Visual Studio 2019 Runtime (x64)
zjistěte jejich sha256 hashe (64 znaků tvořených čísly a písmeny – př. 50a3e92ade4c2d8f310a2812d46322459104039b9deadbd7fdd483b5c697c0c8)
sha256sum VC_redist.x86.exe
sha256sum VC_redist.x64.exe
A nahraďte staré hashe ve winetricks za nové
sudo gedit /usr/bin/winetricks
V něm vyhledejte
load_vcrun2019
a nahraďte sha256 u odkazů ke stažení
w_download https://aka.ms/vs/16/release/vc_redist.x86.exe
w_download https://aka.ms/vs/16/release/vc_redist.x64.exe

PLUGINY

Plugin je vlastně rozšiřující knihovna pro samotný manažer. Každý projekt, chcete-li instalátor, má vlastní knihovnu, kterou také nazýváme plugin. Samotné pluginy jsou umístěny ve složce Plugins. Některé pluginy mohou vyžadovat více podpůrných knihoven, proto není nikdy jejich počet pro jeden plugin jasně dán a může se měnit v závislosti na programátorovi, který plugin tvořil.

Doporučujeme nejprve zhlédnout video návod k používání manažera pro základní pochopení jeho ovládání. Instalace pluginů je intuitivní, nicméně pro přehled uvádíme zjednodušený návod, jak na to:

  1. Poklepáním na ikonu spusťte manažer
  2. Přihlaste se svým uživatelským emailem a heslem, pokud nejste
  3. Omrkněte novinky na úvodní stránce
  4. Vyberte záložku Lokalizace
  5. Vyberte hru – instalované jsou podbarveny zeleně, ale ne všechny platformy se podaří detekovat (řazení lze změnit v nastavení manažera)
  6. U hry zkontrolujte, zda je detekována správná cesta k exe souboru hry – musí být zaškrtnuta zeleně, pokud cesta není, přidejte ji ručně
  7. Ověřte si verzi hry – kompatibilní verze hry bude zaškrtnuta zeleně (pozor některé hry nemění verzi exe souboru – pak zbývá už jen otestovat, zda proběhne instalace)
    • Pokud jste plugin nikdy neinstalovali – klikněte na připravit, vyčkejte na stažení pluginu, omrkněte si Čti mě pluginu pro další informace a pokyny k instalaci, zmáčkněte instalovat
    • Pokud jste plugin již instalovali – vyberte ze seznamu pluginů verzi, kterou jste instalovali naposled – klikněte nejprve na připravit, pak spusťte odinstalaci. Vyberte novější plugin, připravte a instalujte, podobně jako u nové instalace pluginu. Pokud si však nejste jisti, kterou verzi jste instalovali, nebo proběhla aktualizace hry – zapněte u nejnovějšího podporovaného pluginu Force mód, spusťte odinstalaci, vypněte Force mód, mimo manažer si pak opravte hru (každý obchod to má jinak), vraťte se do manažera a pokračujte ve standardní instalaci pluginu. (pozor u některých her funguje Force mód odlišně – kupř. GTA V, v případě nefunkčnosti odinstalace problém konzultujte na našem fóru)

Tohle je obsáhlé téma, nejde obecně napsat, co by mohlo být špatně. Nicméně jsou zde nějaké indicie, co jde překontrolovat.

1) Každý plugin má svůj log, najdete ho ve složce se hrou/většinou vedle exe souboru se jménem log_{hra}.txt (tohle je dáno vždy individuálně programátorem daného týmu, nemusí to tak být vždy). Nejdůležitější varování a zprávy se taktéž vypisují do manažera – je však nutné mít zapnuto v nastavení: Povolit logování z pluginu do manažera.
2) Máte možná nějaký mód, který je v konfliktu s instalací pluginů. Smazat složku, přeinstalovat, repair/opravit, nebo validovat na Steamu, prostě dát hru do původního/originálního stavu.
3) Hra se zdá v pořádku, plugin však stejně nejde, ale mám warez – bohužel není prostor tohle řešit, nedáváme žádné garance na to, že plugin půjde na warez.
4) Je možné, že v sekci „Čti mě“ u daného pluginu je další postup, jak jej zprovoznit.

Náš systém umožňuje odinstalaci starších nekompatibilních pluginů pomocí tzv. Force módu. To je speciální mód, který umožňuje dočasně obejít kontroly verzí exe souborů a spustit odinstalaci přímo. Vždy se však podívejte nejprve do sekce Čti mě, zda plugin neobsahuje speciální instrukce k odinstalaci. Taktéž si přečtěte, co přesně píše plugin při odinstalaci do manažera. Veškeré tyto akce provádíte na vlastní riziko, protože tvůrci mohli v aktualizaci hry změnit nejen verzi a obsah souborů, ale i jejich jména a strukturu adresářů. Odinstalaci staršího pluginu tedy lze provést jeho vybráním v seznamu, následuje aktivace Force módu, pak tlačítko připravit, pak odinstalovat a nakonec opět vypnout Force mód. Vzhledem k tomu, že se odinstalací často nahradí nové soubory hry starší zálohou, je třeba nechat opravit hru přes aplikaci daného obchodu (Steam, Origin, Epic apod.). Pak můžete zkusit nainstalovat nový plugin.

Pokud se plugin nainstaluje v pořádku, nevyužili jste force módu k instalaci a řídili jste se pokyny uvedené v čti mě daného pluginu, pak můžete zkusit jeden z následujících postupů:

V případě funkčnosti originální hry bez češtiny a pádů či zamrzávání hry při spuštění s češtinou, či v případě náhodných pádů během hraní:

Promazání či vypnutí shaderové cache pro danou hru/obchod/grafickou kartu:

Pro zrychlení načítání hry a vykreslování grafiky moderní hry využívají předkompilované shadery, které se při prvním hraní vytvoří a posléze ukládají na disk, aby posloužily při dalším spuštění hry. Hry mohou využívat nativní cache systém, který řídí software grafické karty, vlastní caching shaderů, či stažené předpřipravené shadery. Kromě shaderů taktéž hra může ukládat na disk i rozbalené části často využívaných komprimovaných dat. Standardně by mělo při změně grafického obsahu dojít i k aktualizaci uložených dat, ale jsou případy, kdy se tak nestane.
V následujícím seznamu jsou uvedeny možnosti, jak zkusit resetovat cache u vybraných grafických karet a u aplikací herních obchodů. Toto však nemusí pro některé hry stačit, v případě přetrvávajících problémů doporučujeme obhlédnout fórum konkrétní hry, zda nelze provést „clear cache“ či „delete temp game data“.

  • Steam
    vypnutí dodatečné shaderové cache
    smazání cache pro stahování
  • Epic games
    smazání cache pro stahování
  • Uplay
    smazání cache pro stahování
  • Origin
    smazání cache pro stahování
  • GOG
    není známo
  • Nvidia
    Pro smazání aktuální cache pro shadery:
    Otevřete si „Ovládací panely“ Windows – kupříkladu přes vyhledávání na liště
    Spusťte aplikaci „Ovládací panel NVidia“
    Spravovat 3D nastavení -> Mezipaměť shaderu -> Vypnuto
    Restartovat PC
    Smažte obsah složky C:\ProgramData\NVIDIA Corporation\NV_Cache
    Spravovat 3D nastavení -> Mezipaměť shaderu -> Zapnuto
    Restartovat PC
  • AMD
    Pro smazání aktuální cache pro shadery:
    Vyhledejte a spusťte „AMD Radeon Software“ přes vyhledávací lištu
    Klikněte na ikonu ozubeného kola pro otevření nastavení
    Graphics -> Reset Shader Cache -> Perform Reset
    Více viz návod pro Reset Shader Cache na stránkách AMD

Promazání dočasných složek Windows:

Některé hry si ukládají pomocné soubory do dočasných složek Windows. V případě přetrvávajících problémů je vhodné je pro jistotu promazat taktéž.
Více viz návod na stránkách Microsoftu

Zastavení aktualizací hry:

Některé hry či aplikace moderních herních obchodů umožňují zrušení aktualizací her, aby nedocházelo k přepsání či poškození češtiny následnou aktualizací hry. Pokud můžete, pokuste se vypnout u dané hry automatické aktualizace.
Pokud k aktualizaci došlo, nejprve proveďte opravu hry skrz aplikaci obchodu (Steam/Origin/Uplay/Epic Games/Gog). Posléze nainstalujte novou verzi pluginu, pokud je dostupný. Pokud není nový plugin momentálně dostupný, některé hry umožňují vrátit svůj stav do předchozí verze, zkuste omrknout fórum hry nebo možnosti daného obchodu, zda není tato volba dostupná. Taktéž zkuste obhlédnout naše fórum.

Force mód odinstalace starších verzí češtiny:

Někdy je viníkem pádů hry nadbytečný soubor, který ve hře zůstal po špatné předchozí instalaci či odinstalaci češtiny. Většina novějších pluginů umožňuje pomocí force módu smazat ze hry nadbytečné soubory starších češtin, navíc taktéž při samotné instalaci pluginu problém s předchozími instalacemi detekuje a upozorňuje na něj. Jelikož však existují pluginy, které tuto funkci nepodporují, doporučujeme obhlédnout fórum daného překladu na našem webu, zda neobsahuje dodatečný návod, jak špatně nainstalovaný plugin odstranit.
Dále upozorňujeme, že po force mód odinstalaci je vhodné ověřit integritu/opravit soubory hry skrz aplikaci obchodu (Steam/Origin/Uplay/Epic Games/Gog).

Smazání složky hry a její opětovné stažení:

Další možný problém může souviset s přerušenou instalací češtiny, kupříkladu po zásahu antivirem, který zamezil přepsání či smazání souboru. Na vině jsou často taktéž vícečetné pokusy o instalaci vícero verzí češtiny pro danou hru, nevhodné použití force módu pro instalaci pluginu na nekompatibilní hru, změna adresářové struktury hry uživatelem.
Pokud tedy máte pocit, že jste svými pokusy nainstalovat češtinu nebo mód do hry poškodili hru či češtinu a nedaří se force módem odinstalovat staré soubory češtiny, zkuste smazat celou složku se hrou a znovu ji nainstalovat/stáhnout.
Pozor některé hry mají ve své složce savy či jiný dodatečný obsah!

Pády hry s češtinou na konkrétním místě během hraní:

I přesto, že jsou naše češtiny důkladně testovány, s aktualizací hry a následně češtiny se může stát, že dojde k omylu na naší straně a do hry jsou buď importovány texty z jiné verze hry, nebo dojde k poškození textu s programátorskou značkou. Takováto chyba se pak projeví na konkrétním místě ve hře či při konkrétní činnosti ve hře.
V takovémto případě je pak nutné nás kontaktovat na našem fóru v sekci pro hlášení chyb k projektům (či pokud jde o jiný tým na webové stránce konkrétního týmu), a napsat, pro jakou verzi pluginu a hry došlo k pádu, kde přesně k pádu hry dochází, či co pád předchází.

Nemožnost načíst save hry v počeštěné hře:

V moderních hrách s podporou vícero jazyků a aktualizací k tomuto problému nedochází, ale není zcela vyloučeno, že tato situace nenastane. Tento problém se vyskytuje u her, které ukládají aktuální lokaci či vybavení postavy ve hře v daném jazyce, případně pokud hra do savů ukládá historii konverzací.
Řešením je buď pokračovat ve hře v originálním znění, nebo započít novou hru s češtinou.

Nefunkčnost savů v originální i počeštěné hře:

Některé hráče může během hraní potkat nemilá věc a to poškození savů ve hře. Stává se to sice zřídkakdy, nicméně dochází k tomu. Možné příčiny tohoto problému – selhání internetové připojení při synchronizaci savů u online her či moderních obchodních platforem (Steam/Origin/Uplay/Epic Games/Gog), výpadek herního serveru, přerušení ukládání antivirem, chyba ve hře, ukončení hry během ukládání, zaplnění RAM či disku.
Tento problém již bohužel nelze vyřešit a je třeba začít novou hru nebo obnovit zálohované savy. Pro řešení problémů s častými náhodnými výpadky internetového spojení, doporučujeme vypnutí cloud synchronizace savů u moderních obchodních platforem. Taktéž doporučujeme pravidelnou manuální zálohu savů – každá hra je má uloženy jinde. Některé hry taktéž umožňují manuální ukládání postupu do extra uložení.

Pády či bany v multiplayeru:

Většina češtin je určena pouze pro hru jednoho hráče. Před online hraním ji silně doporučujeme odinstalovat. Obecně je v online hrách zakázáno používat jakékoliv modifikace hry.

Ano, bude to možné. Jakmile dokončíme testování Plugin makeru. Po oficiálním vydání bude možné si do manažeru udělat vlastní pluginy.

ALPHA

Alpha verze je určena pouze pro interní testování té dané lokalizační skupiny. Vždy by to měla být neveřejná verze, ale jsou případy, kdy daná skupina může lidem takto označenou verzi zpřístupnit veřejně. O tomto vždy rozhoduje vedoucí skupiny nebo skupina jako celek.

Odpověď je ano, je možné se k takto označeným verzím dostat, ale to už je na každém týmu a na individuální dohodě, proč by ten daný člověk mohl takový plugin stáhnout. Jak bylo řečeno, alpha by měla sloužit primárně pro interní testování, proto si dokáži představit, že dobrý externí tester, který dostane důvěru, by se k takovému pluginu mohl dostat.

BETA

Takto označený plugin je přístupný pouze pro beta testery, není veřejný a přístupný všem. Nicméně, pokud je plugin už v této fázi, je velká pravděpodobnost, že bude brzy dokončen. Vše opět záleží na té dané skupině, která plugin tvoří.

PODPORA

Ano, máme několik kanálů, které sledujeme, a na nich nás můžete požádat o pomoc. Hlavně jde o facebook skupinu a náš Discord, kde je možné se ptát. Je důležité říct, že to není placená podpora, vše se dělá ve volném čase, takže se vám nemusí dostat odpovědi hned. Nicméně vám nebude odpovězeno, pokud se problém týká něčeho, co už je v tomto dokumentu napsáno.

Ano je možné nás kontaktovat přes náš kontatní formulář ZDE.

Překlady vytváříme v našem volném čase, navíc proces za vytvořením lokalizace je mnohem složitější než pouze překlad textů. Lokalizace obnáší zhruba toto: Naprogramování nástrojů pro extrakci textů, naprogramování nástroje na zpětné zabalení textů, prvotní testy změn textů ve hře a zjišťování možných omezení hry, úpravu fontů hry (často několik), úpravy textur (často několik), samotný překlad – často vedený naslepo – tzn. bez znalosti k čemu daný text patří, korektury překladu, testy ve hře, korektury po testech a na závěr vytvoření pluginu. Kromě toho hlavní programátorský tým taktéž opravuje nalezené chyby v systému a vytváří další pomocné nástroje pro dílčí etapy lokalizace.

Překlad navíc často obsahuje různě dlouhé a různě komplikované věty, technické, botanické či vědecké názvosloví a popisy, mini eseje a povídky, idiomy, básně. Procentuální postup je tedy pouze hrubým odhadem skutečného postupu. Je nutné také poznamenat, že některé texty se přeskakují – licence či online režim některých her, některé pojmy se opakují, nebo se někdy objeví nemožnost text změnit ve hře a musí zůstat ponechán v originálním znění, což může překlad urychlit. Po přeložení hry na 100%, však stále není hotovo, je třeba provést korekturu a testy překladu ve hře, kde se často zjišťuje, zda na sebe text plynule navazuje a zda překladatel vystihl správný kontext situace ve hře. Dalším problémem je rozlišení pohlaví postav, duplicitní texty, kde k jednomu originálnímu textu náleží vícero rozdílných situací ve hře, omezení textu na obrazovce apod.

Detailnější info o překladu, včetně korektur lze zobrazit v manažeru.

Google translátor či jiný lokalizační software sice funguje na jednoduché věty, ale na rozhovory, popisky věcí atd. je naprosto nemožné ho použít. Nedokáže udržet kontext v běžném dokumentu, natož zvládat náhodně uspořádaný text v herních souborech, a to se doposud nepovede ani umělé inteligenci s deep learningem. Navíc ani AI nezvládá vtipy, různé narážky, básně, citové zabarvení, slang, dobové zasazení apod..

Každý hráč má jiné preference, někomu se líbí přeložené i názvy postav a míst, zatímco někteří toto nesnesou. Volba je však na jednotlivých překladatelích a vedoucím projektu, přičemž tým samozřejmě respektuje zažitou terminologii a pravidla českého pravopisu. Nicméně i zde může dojít k výjimkám. K diskuzi jsme otevření, ale pouze ve vší slušnosti.

Co se týče konkrétních částí hry – kupříkladu popisu míst, předmětů apod., náš tým se snaží o co nejlepší zážitek ze hry a kvalitu našich překladů, proto tedy budeme překládat vše, co uznáme za vhodné. Navíc často v náhodném překladu nelze jednotlivé položky odlišit. Naší pověsti skvělého týmu zůstaneme věrni a nemá cenu nás zviklávat ve vypuštění předčasné či částečné verze češtiny. Nicméně i zde se najdou výjimky, pokud kupříkladu nejde text počeštit, nebo pokud do hry přibydou během projektu další texty, ať už ve formě datadisků či dlc.

Zaprvé nejste sami na této planetě a jiní lidé mají jiné preference než vy, za druhé volba toho, co budeme překládat, je především na nás, a za třetí nebudeme zahazovat rozdělaný projekt, ve kterém jsme nechali několik měsíců našeho času, kvůli jednomu výkřiku na internetu.

V současnosti má technika snímaní obrazu ve své jednoduché formě mnoho problémů – nedokáže správně přečíst text na málo odlišném pozadí, přečíst text v psané podobě či některých speciálních herních fontech, často není schopno snímat vícero míst na obrazovce a není schopno zachytit všechny věty. OCR taktéž nedokáže rozlišit, kam přesně vložit dvojznačný překlad pro duplicitní originální položky a kratší mnohoznačné věty. Pokud je daný systém propojen s Google či jiným translátorem platí navíc další omezení viz jiný příspěvek. Navíc pokročilejší OCR systém často značně vytěžuje zdroje počítače.

MANAGER MANAGEMENT

Ano, existuje průvodní video jak se používá, najdete jej zde. (připravuje se novější verze)