VEŘEJNÁ VERZE

Freelancer

Na tomto překladu pracuje Starsoul
Pozadí

Galerie / ukázky češtiny

×
havLightbox Image

Příběh / popis hry

Popis:

Lidstvo uniklo před krutými boji v domácí sluneční soustavě na palubě čtyř velkých hybernačních lodí do sektoru Sírius. Každá kolonie, která opustila Zemi, nesla ve svém názvu nějakou vzpomínku na svůj původ. Liberty vezla Američany, Bretonie letěla ze Spojeného království a okolních území, Kusari z Asie a Rheinland startoval s germánským nákladem. Byla ještě pátá loď Hispania, která na cestě utrpěla poruchu a její posádka se ke smůle ostatních stala piráty.

Na konci své cesty se rozdělili a po spoustu let vyvíjeli odděleně než se opět našli. Nyní po 800 letech, všechny národy, spolupracují a obchodují, ale díky mimozemským artefaktům a nestabilní politické scéně je na obzoru nový konflikt všech zúčastněných.

Vy jste se připletl do spletitých událostí v počátku tohoto konfliktu a stává se z vás nepostradatelný pilot, který řeší nastálou situaci. Pilot na volné noze, neboli Freelancer.


 

Spletitý vývoj češtiny:

Už roku 2010 byla vydána částečná čeština k téhle bezesporu skvělé vesmírné střílečce. Tenkrát za ní můžeme vděčit překladateli jménem Spider. Bohužel i když na tom podle jeho slov nepracoval sám, tak jí předčasně ukončil a doufal, že se dokončení ujme někdo z jeho kolegů. Jak roky plynuly, tak je zřejmé, že se tak nestalo. Původní spiderovo email už není funkční, abych se ho mohl zeptat na jeho názor a tak jsem se do překladu pustil i tak.

Původní čeština byla vydána s hotovým překladem ze 20%, bohužel obsahovala spoustu chyb, které bylo potřeba opravit (hrubky, špatné skloňování nebo nesprávná interpretace vět). Přes to všechno alespoň bylo kde začít.

Je to opravdu spousta práce, jelikož se muselo vše řádek po řádku překontrolovat, upravit nebo kde nebylo, tak překlad doplnit, nebo dokonce na původní překlad místy zapomenout a přeložit znovu. Nakonec jsem se ale vydal cestou vlastního překladu od samotného začátku a prakticky nic z původního není použito. To vše na ploše 1048 NS.

Instrukce k instalaci češtiny

Verze hry:
•  1.0
•  1.1
•  1.4
•  HD Edition

Čeština pro verzi Freelancer 1.0 a 1.1

Tato čeština je pro základní verzi hry a je funkční i pro hru s oficiálním patchem 1.1.
Je kompletně přeloženo i multiplayerové rozhraní.

Základní cesta k instalaci je (pokud jste ji v instalátoru hry neměnili):

C:\Program Files (x86)\Microsoft Games\Freelancer

Pokud jste hru nainstalovali jinam, tak to zohledněte.
Čeština obsahuje i spustitelný .exe soubor NoCD, který vám umožní hrát bez vloženého média.

Pokud hru nevlastníte, tak jí už nelze nikde zakoupit a jelikož je hra Abandonware,
což znamená vývojáři opuštěná, tak si jí můžete stáhnout třeba zde:

Freelancer download

Nebojte se, v tomto případě se nejedná o pirátství, ale o jedinou možnost.


Čeština pro verzi Freelancer Unofficial Patch 1.4

Tato čeština je pro základní verzi hry a obsahuje všechny předchozí oficiální i neoficiální patche.
Jednoduše řečeno je v tomto patchi opravena spousta chyb, na které se nedostalo od vývojářů a
můžete tak tuto češtinu vložit do základní verze hry 1.0, čímž získáte i obsažené patche.
Mějte ale na paměti, že je v ní zabaleno 1271 drobných souborů a tak jejich rozbalení a přepsání nejakou
dobu trvá a i když se zdá že se nic neděje, tak buďte trpělivý než se proces dokončí a to zvláště na
99%. Může to trvat klidně i 10-15 min.

I zde čeština obsahuje spustitelný .exe soubor NOCD, který vám umožní hrát bez vloženého média.

Základní cesta k instalaci je stejná jako u verze 1.0 (pokud jste ji v instalátoru hry neměnili):

C:\Program Files (x86)\Microsoft Games\Freelancer

Pokud jste hru nainstalovali jinam, tak to zohledněte.


Čeština pro verzi Freelancer HD Edition 0.6

Tato čeština je pro modovanou verzi hry a mezi její výhody patří nejen vylepšená grafika, ale
i možnost širokoúhlého rozlišení, použití scrolovacího tlačítka myši v oknech hry a řada dalších
vylepšení, které oceníte a vysoce tento mód doporučuji.

K nainstalování módu je nutné mít nainstalovánu základní verzi hry bez patchů. Mód sám osobě
kromě jiného obsahuje i poslední neoficiální patch 1.4.

Pokud si hru chcete s tímto modem užít, tak si ho stáhněte zde:

Freelancer HD Edition download

Základní cesta k instalaci tohoto modu a také češtiny je (pokud jste ji v instalátoru modu neměnili):

C:\Users\%USERNAME%\AppData\Local\Freelancer HD Edition

Pokud jste hru nainstalovali jinam, tak to zohledněte.


Na závěr

Ve všech verzích jsem opravil i spoustu chyb od vývojářů v textech rovnou při překladu nebo přidal třeba k japonským výrazům jejich popis pro pochopení hráče, ale i tak se najdou drobné chybky, kterým se nedá vyhnout.

Známé chyby jsou:

 • Na základně Kyoto ve vedlejších misích se zobrazuje "Oblak Okamura", který nejde jinak vyskloňovat díky propojení výrazu z jiného souboru, kde je tento výraz pro většinu věcí správný.
 • Ve vedlejších misích zobrazená místa kam doručit únikové moduly jako Stanice, Základna nebo Planeta jsou ve větě zobrazená velkým počátečním písmenem ze stejného důvodu jako výše zmíněný výraz.
 • Názvy systémů ve verzi HD Edition zobrazené při vstupu do nich jsou bez diakritiky. Mód podporuje jen ASCII znaky.
 • Pokud v baru mluvíte s NPC, tak se může stát u ženských postav, že bude u nich text v mužském rodě některé takové věty jsem přepsal do neurčitého tvaru, ale mohlo mi něco uniknout vzhledem k náhodnosti zobrazovaných dialogů.

Pokud by jste nalezli chybu z posledního bodu nebo takovou, která zde není zmíněná, tak mi stačí screenshot buď sem na tyto stránky, nebo na můj Discord založený k této češtině, kde si toho všimnu nejdřív a určitě to napravím.

Discord Freelancer čeština

 1. Thore 15.07.2024
  Super čeština funguje verze 1.1. + hd edition 0.6

  1. Starsoul 16.07.2024
   Thore napsal/a:
   Super čeština funguje verze 1.1. + hd edition 0.6...

   Pokud si nainstaluješ HD Edition, tak ten má v sobě všechny update až do verze 1.4 a sám o sobě jde instalovat z obou verzí 1.0 i 1.1.

 2. gameace 17.07.2024
  Ahoj. prosim o pomoc. mam Hd verziu. vsetko korektne nainstalovane. Hra sa normalne spusti. Ak prepisem ale v hre subory, nahradim ich cestinou a spustim vyskoci okno a problem so suborom server.dll. Robim niekde chybu? Dakujem za pomoc

  1. Starsoul 17.07.2024
   gameace napsal/a:
   Ahoj. prosim o pomoc. mam Hd verziu. vsetko korektne nainstalovane. Hra sa normalne spusti. Ak prepisem ale v hre subory, nahradim ich cestinou a s...

   Možná to bude špatným postupem instalace. Správný je: 1. Nainstalovat základní hru (buď do základní složky nebo jinam) 2. Nainstalovat HD Edition mod (instaluje se do jiné složky, pokud možno ponechat základní cestu) 3. Pokud při jeho instalaci cokoli měníš a setkáváš se s problémy, zkus to příště ponechat v defaultu. 4. Do modem vytvořené složky HD Edition nakopírovat soubory češtiny. Je možný že si mod tuhle knihovnu špatně uložil při instalaci jelikož kopíruje do nového umístění původní soubory a k nim přidává vlastní. Správná přeinstalace by měla pomoct.

Přidat příspěvek

Pro přidávání příspěvků do diskuze je nutné se přihlásit.

 1. levik 14.07.2024 Hlášení přijato, pracuje se na opravě.
  Ahoj, díky za češtinu, narazil jsem na problém spuštění hry s češtinou. Nainstaloval jsem HD mod verze 0.6 a nakopíroval tvé soubory s češtinou, když hru spustím přes ikonu HD verze na ploše tak se hra spustí bez češtin. Když spustím exe přímo ze složky hry tak se čeština spustí, ale zlobí tam fonty u diakritiky a nejde nastavit vyšší rozlišení. Nevím, možná jsem něco udělal špatně, ale takhle jsem ten postup pochopil.

  1. Starsoul 16.07.2024
   levik napsal/a:
   Ahoj, díky za češtinu, narazil jsem na problém spuštění hry s češtinou. Nainstaloval jsem HD mod verze 0.6 a nakopíroval tvé soubory s če�...

   A hru jsi instaloval do nezměněné cesty nebo jinam? Ona je ta hra třeba dost citlivá na instalaci do jedné složky zároveň s modem. Oba musí být jinde aby to dobře fungovalo.

  2. Starsoul 16.07.2024
   levik napsal/a:
   Ahoj, díky za češtinu, narazil jsem na problém spuštění hry s češtinou. Nainstaloval jsem HD mod verze 0.6 a nakopíroval tvé soubory s če�...

   Ještě vysvětlení. Stejnou složku myslím i tím, kdyby jsi instaloval, třeba do složky C:/Games jak originál hru, tak i mod HD Edition, kde budou mít obě verze svou vlastní složku Freelancer a HD Edition. Už v tomhle případě by byli třeba možné problémy s ukládáním, pokud by byli v jedné jediné složce, tak i se spuštěním, protože si HD Edition bere soubory z originální hry a vytváří její kopie ve vlastním umístění. Navíc musí být originál hra v čisté instalaci 1.0 nebo s oficiálním modem 1.1 před nainstalováním HD Edition. A co se týká rozlišení, tak to si upravuješ právě při instalaci modu napevno, následně ve hře musíš počítat, že už nepůjde bez problémů změnit. Pokud to budeš měnit v menu hry a bude to dělat problémy, tak pomůže jen přeinstalace modu.

Nahlásit chybu v překladu nebo problém s překladem

Pro přidávání příspěvků do diskuze je nutné se přihlásit.

Přidat nové oznámení

Pro přidávání příspěvků do diskuze je nutné se přihlásit.